PALETA KULTUR PODLASIA
Warsztaty

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE WARSZTATY! WYPEŁNIJ FORMULARZ!


WARSZTATY KULINARNE

Podlaska kuchnia jest niezwykle ciekawa ze względu na wpływy kuchni wielu narodów. Zorganizowane warsztaty kulinarne umożliwiły powrót do jej tradycyjnych receptur. Dzięki nim uczestnicy poznali tajniki kuchni wielu kultur i grup etnicznych, a także spróbowali samodzielnie zrobionych tradycyjnych przysmaków. W trakcie spotkań zaprezentowano różne formy przygotowania dań. Prowadzący w trakcie wspólnego gotowania opowiedzieli o historii potraw i obrzędach związanych z kulinariami w poszczególnych kulturach.

 • WARSZTATY KULINARNE LITEWSKIE – poprowadziła Regina Pik

Potrawa: mrowisko

 • WARSZTATY KULINARNE ŻYDOWSKIE – poprowadziła Lucy Lisowska i Barbara Olech

Potrawa: kawior po żydowsku

 • WARSZTATY KULINARNE UKRAIŃSKIE – poprowadziła Maria Radecka

Potrawa: czebureki

 • WARSZTATY KULINARNE TATARSKIE – poprowadziła Maria Radecka

Potrawa: kartoflaniki

WARSZTATY TANECZNE
Podczas warsztatów zarówno instruktorzy, jak i uczestniczy sięgnęli do tradycyjnych tańców mniejszości narodowych i grup etnicznych zamieszkujących województwo podlaskie, pokazali ich zróżnicowanie zarówno w formie, jak i tematyce. Uczestnicy zobaczyli w jaki sposób poprzez taniec wyrażano swoje emocje, modlitwę, prośby oraz radość z codziennego życia. Dzięki spotkaniom uczestnicy posiedli umiejętność wykonywania nie tylko podstawowych kroków i figur, ale też bardziej skomplikowanych układów choreograficznych, poznali rodzaje i odmiany tańców. Nie zabrakło także układów okolicznościowych, charakterystycznych dla wybranych uroczystości, świąt czy też zwyczajów.

 • WARSZTATY TANECZNE LITEWSKIE – poprowadziła Asta Pieczulis

Tańce: oira, šiaudų batai, pliauškutis, grandsferas, polka keturinė, striuks buks, malūnėlis, grečinikė, noriu miego, polka su ragučiais, suktinis

 • WARSZTATY TANECZNE IZRAELSKIE – poprowadziła Monika Teresa Leszczyńska
 • WARSZTATY TANECZNE UKRAIŃSKIE – poprowadził Zespół Ranok

Tańce: Nareczeńka, Dribna polka, Peczonoje porosia

 • WARSZTATY TANECZNE BIAŁORUSKIE – poprowadziła Anna Fionik
 • WARSZTATY TANECZNE TATARSKIE - prowadzlili Elwira i Stefan Mustafa Szehidewiczowie

WARSZTATY DESIGNU

 • WARSZTATY DESIGNU - TKANINA

Wstępem do zajęć warsztatowych z projektowania tkaniny była prezentacja typologii tkaniny ludowej, gdzie prowadzący skupili się przede wszystkim na zapoznaniu uczestników z budową tkaniny a także wskazaniu różnic i podobieństw w materiałach oraz wzornictwie wykorzystywanym przez mniejszości narodowe zamieszkujące teren Podlasia. Projektanci poruszyli także kwestię współczesnych sposobów wykorzystania tradycyjnej tkaniny ludowej – w dekoratorstwie, modzie, wzornictwie przemysłowym ect.

W oparciu o uzyskaną wiedzę, pod kierunkiem instruktora uczestnicy zaprojektowali własne modele tkanin, na bazie których stworzyli współczesne obiekty dekoracyjne i przedmioty użytkowe.

 • WARSZTATY DESIGNU - ORNAMENT

Wstępem do zajęć warsztatowych z projektowania ornamentu była prezentacja typologii zdobień stosowanych przez różne mniejszości zamieszkujące region, wskazanie ich korzeni kulturowych, symboliki i kontekstu stosowania. Druga część prezentacji dotyczyła wiedzy na temat znaczenia symbolicznego kolorów oraz podstawowych zasad kształtowania kodów wizualnych we współczesnej komunikacji.

W oparciu o uzyskana wiedzę, pod kierunkiem instruktora uczestnicy zaprojektowali własne motywy dekoracyjne bazując na ornamentyce podlaskich tkanin ludowych, aby później własnoręcznie nanieść je na koszulki i torby oraz  przygotowac szablony do dekoracji np. ścian.

Do udziału w warsztatch zaprosiliśmy także rodziny z dziećmi, dla których stworzyliśmy możliwość wspólnej pracy i zabawy.

 

[ powrót ]
Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje