PALETA KULTUR PODLASIA
Zespoły

Chłopcy z Nowoszyszek

„Chłopcy z Nowoszyszek” są kontynuatorami wiejskich tradycji muzykowania, uczniami i przyjaciółmi dwóch wielkich postaci Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego od których pochodzi repertuar kapeli (Suwalszczyzna i Wileńszczyzna). Kapela mimo krótkiego stażu szybko zdobywa uznanie licznego grona miłośników tradycyjnego tańca, północno-wschodniego poczucia humoru i kresowej gościnności.

 


Cygańskie Serca

Zespół "Cygańskie Serca" został założony w lipcu 2012 roku. Tworzą go mieszkańcy wsi Igryły i okolic. Z uwagi na fakt, że wszyscy członkowie zespołu są miłośnikami muzyki cygańskiej, pokazują folklor w sposób niezwykle staranny. Śpiewają w trzech językach: cygańskim, polskim i rosyjskim. W repertuarze grupy  znajdują się utwory cygańskiej klasyki – tradycyjne – oraz współczesne kompozycje autorskie. Zespół znakomicie prezentuje się na scenie koncertowej racząc swoich odbiorców muzyką, śpiewem, tańcem oraz wspaniałą, radosną zabawą.

 


Enej
Enej to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w ukraińskich i polskich korzeniach członków zespołu.
Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka w telewizji Polsat. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Od tego czasu ENEJ regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce. Wyjątkowy charakter zespołu Enej, jego niezwykła energia, melodyjne kompozycje i bliski kontakt ze słuchaczem zostały wielokrotnie docenione, co zaowocowało nagrodami, które muzycy od lat dołączają do bogatej kolekcji. Należą do nich między innymi: nagrody główna i internetowa podczas konkursu SuperPremiery 2012, Największy Przebój Roku podczas TopTrendy Festiwal 2013, trzy nagrody Eska Music Awards, Super Jedynka w kategorii super zespół w 2015 roku oraz wielokrotnie przebój lata radia RMF FM.

Obecnie Enej prowadzi intensywną działalność koncertową niezmiennie ciesząc się popularnością w każdym miejscu do którego podróżuje. Zespół koncertuje w Polsce, jak również poza granicami kraju (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Litwa, Ukraina, Włochy, Belgia, Czechy).


ILO&Friends

Zespół istniej na rynku od ponad dziesięciu lat. Liderką oraz założycielką grupy jest Ilona Karpiuk, znana w Białymstoku jako animatorka kultury. ILO&FRIENDS to aktualnie jedyny na Podlasiu zespół białoruskojęzyczny wykonujący muzykę współczesną. Na przestrzeni lat ich brzmienie ewoluowało od akustyki przez electro-akustykę do rocka progresywnego. Obecnie akustyka również jest bliska muzykom, ale często odjeżdżają też w rejony shoegaze. Działalność zespołu to także eksperymenty artystyczne, m. in. płyta z kolędami nagrana wspólnie z zespołem ludowym „Rozśpiewany Gródek” oraz muzyka do filmu niemego „Prostytutka” (1926) w ramach projektu Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz portalu muzycznego Tuzin.fm - Tuzin. Niemaula. Zespół współtworzył spektakl „Tożsamość” wspólnie z tancerzami Grupy Przejściowej, a także przygotował ścieżkę dźwiękową do dwóch spektakli realizowanych przez amatorską grupę niesłyszących i niedosłyszących artystów animowaną przez Stowarzyszenie MIG-iem („Teatr i taniec migany”, „Szósty zmysł”). Zespół gościł na scenach festiwali Bardauskaja wosień, Basowiszcza, Inny Wymiar, Dni Sztuki Współczesnej, Men's Fest. Koncertował dotychczas w Polsce i na Białorusi.


Kapela Klumpe

Grupa „Klumpe” działająca przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku powstała w 1966 roku. Obecnie liczy 15 członków. Przy kapeli działa silna grupa wokalna, która kultywuje najbardziej autentyczną kulturę ludową i popularyzuje bogaty dorobek pieni litewskiej. „Klumpe” prowadzi bardzo aktywne życie kulturalne – co roku odbywa około 20 koncertów w Polsce i na Litwie. Grupa występowała nie tylko w Polsce, ale również na Białorusi, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nagrała 4 kasety i 3 płyty CD.


Lowzar

Dziecięcy Zespół Taneczny „Lowzar” powstał w 2008 roku, aby promować czeczeńskie tańce ludowe i wzbudzać zainteresowanie narodowym dziedzictwem Czeczenii wśród młodzieży. „Lowzar” w języku czeczeńskim znaczy „zabawa”. W repertuarze grupa ma tańce czeczeńskie i kaukaskie. Do zespołu należą dzieci uchodźców z Czeczenii, mieszkające w Białymstoku. Jak same mówią, czują się dumne, że mogą zainteresować kulturą narodów Kaukazu społeczeństwo, w którym przyszło im żyć.


Ostrov 

Ostrov to charyzmatyczna rockowa kapela, rodem z Podlasia, z jego wielokulturowym charakterem. Zespół powstał w 2014 r. w Białymstoku, a założyli go doświadczeni muzycy, którzy wciąż byli głodni prawdziwego, konkretnego grania. Ich twórczość jest określana mianem "męskiego rock'n'rolla". Są tu ciężkie riffy, potężna dawka energii, a przy tym dużo melodii. Ze względu na miejsce urodzenia i dbałość o tradycję  śpiewają po polsku i białorusku. Nazwa Ostrov oznacza "wyspę" i została zainspirowana filmem o takim tytule. Grupa ma za sobą m.in. dobrze odebrany występ w telewizyjnym show "Must Be The Music", a ich utwór "Galaktyki" przez długi czas utrzymywał się w czołówce listy Turbo Top Antyradia. Pod koniec 2016 roku grupa wydała swój pierwszy album pt. "Insulo", co w języku esperanto - użytym dla podkreślenia podlaskiego charakteru – również oznacza "wyspę". Ostrov wyjątkowo sprawdza się podczas występów na żywo. To prawdziwy wulkan energii. Do tej pory zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym m.in. na festiwalu w Węgorzewie 2015 (poza konkursem, z Armią i Apteką), Juwenaliach w Białymstoku (Coma, Luxtorpeda), festiwalu Basowiszcza 2015 (Lao Che), Wiewiórstock na festiwalu Przystanek Woodstock 2016, Rock Na Bagnie (Maleo Reggae Rockers) czy finale WOŚP w Białymstoku i Ełku. Ostrov supportował także m.in. Acid Drinkers oraz zespół Kabanos na ich trasie koncertowej.


Prymaki 

Grupa istnieje od 1995 roku. W jej repertuarze odnaleźć można estradowe wykonania muzyki folklorystycznej i ludowej w języku białoruskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim oraz autorskie kompozycje. „Prymaki” cieszą się na Podlasiu dużą popularnością. Są gwarantem dobrej zabawy na każdej imprezie. Wśród najpopularniejszych utworów należy wymienić m.in.: "Ty i ja na wieki", "Karnawał", "Lilija", "Taganka", "Cyhanka", "Kuma", "Orły" i prawdopodobnie najbardziej znany przebój - „Smereka”. Na przestrzeni lat zespół występował w wielu regionach Polski i poza granicami m.in. w Białorusi, Słowacji, Estonii, Belgii, Litwie i Łotwie a także brał udział w wielu koncertach charytatywnych.


Ranok

Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Ranok” powstał w 1995 roku w Bielsku Podlaskim z inicjatywy działaczy Związku Ukraińców Podlasia. Ranok to nie tylko żywiołowa radosna młodość, ale także prastare pieśni i tańce w nowym wykonaniu. Repertuar zespołu wypełniają ciągle jeszcze kultywowane na Podlasiu tradycyjne pieśni obrzędowe, liryczne, a także ogólnie znane pieśni ukraińskie. Zespołowi towarzyszy grupa instrumentalna. Ranok występował nie tylko w kraju, ale także m.in. na Ukrainie, w Belgii i Francji.


Rodyna

 Zespół śpiewaczy Rodyna ze wsi Dubiażyn istnieje od 1991 roku. Powstał z inicjatywy mieszkańców wsi, Związku Ukraińców Podlasia oraz Urzędu Gminy Bielsk Podlaski. Dubiażyn – wieś położona na terenie gminy Bielsk Podlaski - to miejsce bardzo rozśpiewane i bogate w ukraińskie tradycje. Obecnie w zespole śpiewają także mieszkańcy sąsiednich wsi: Koszki, Podbiele, Knorydy i Mokre. 
   W zespole w naturalny sposób następuje przekazywanie tradycji młodszemu pokoleniu, śpiewa w nim bowiem kilka pokoleń wykonawców (od 13 do 80 lat). Rodyna kultywuje folklor swojej okolicy. W repertuarze zespołu są obrzędy (wesele, chrzciny, dożynki, zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą), pieśni obrzędowe, liryczne, żartobliwe i religijne. 
   Zespół wielokrotnie brał udział oraz otrzymywał nagrody na regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach. Przedstawiał tradycyjną kulturę swego regionu w wielu miastach Polski, Belgii, Francji oraz na Ukrainie. Brał udział w licznych nagraniach programów telewizyjnych oraz radiowych. 


Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk

Zespół tatarski „Buńczuk” powstał w 2000 roku. Jego nazwa oznacza drzewce zakończone u góry kulą i zwisającymi spod niej pękami końskiego włosia, używane dawniej jako oznaka władzy wojskowej przez Turków, Tatarów i Kozaków oraz hetmanów polskich. Grupa w swoim programie ma utwory poetów tatarskich i piszących o Tatarach, piosenki tatarskie i polskie oraz tańce do melodii na motywach krymskich, baszkirskich i Tatarstanu. Zespół koncertował w Polsce, a także na Litwie.


Teatr Żydowski

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich powstał w 1950 roku, w wyniku połączenia dwóch zespołów: Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Łodzi. W następnych latach teatr działał w obu tych miastach i występował gościnnie w całej Polsce. W 1955 roku z inicjatywy Idy Kamińskiej teatr przeniósł się do Warszawy.

Od początku istnienia w repertuarze Teatru spotykały się i przeplatały trzy nurty repertuarowe. Pierwszy z nich to klasyka literatury i teatru jidysz, a więc sztuki takich autorów jak Salomon Ettinger, Abraham Goldfaden, Jakub Gordin, Szolem Alejchem, Icchok Lejb Perec, Szymon An-ski, Perec Hirszbejn, Szalom Asz. Drugi nurt to sztuki spoza kanonu literatury jidysz, podejmujące tematykę żydowską, m.in. Arthura Millera, Izaaka Babla, czy Ilii Erenburga. Trzeci nurt to spektakle rewiowe i kabaretowe.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie to jedyny Teatr Żydowski w Polsce i jeden z dwóch w Europie stałych teatrów wystawiających spektakle w języku jidysz. Od lipca 2012 roku zgodnie ze statutem Teatr prowadzi działalność Centrum Kultury Jidysz.


Żemerwa

Zespół „Żemerwa” powstał w 2003 roku i działa przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Od samego początku grupa śpiewacza wykonuje białoruskie autentyczne pieśni folklorystyczne, jak najbardziej zbliżone do ich pierwotnego brzmienia. Repertuar, który wykonuje, pochodzi z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Zasób pieśni jest bardzo rozbudowany – są to pieśni wiosenne, żniwne, weselne, chrzcinne, rekruckie, biesiadne, ale także korowody i tańce ludowe. Z czasem do pieśni dołączyły również tańce, także rejestrowane na terenie Podlasia. Od 2009 r. członkowie zespołu uczą się gry na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach, cymbałach, dudzie, dudkach.  Zespół występuje w strojach szytych i haftowanych na wzór oryginalnych, białoruskich strojów z bielskiego Podlasia Członkowie zespołu od samego początku biorą czynny udział w organizacji festiwalu „Tam po majowuj rosi” oraz Podlasko-Poleskich Spotkaniach Żniwnych „Oleń po boru chodit”. Wiosną uczestniczą w kolędowaniu wołoczebnym, zimą kolędują z gwiazdą po podlaskich wsiach w okresie Bożego Narodzenia.

[ powrót ]
Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje