PALETA KULTUR PODLASIA
Aktualności

Wydarzenie wypełnione po brzegi barwami podlaskiej wielokulturowości!

Koncert zespołu Enej, gotowanie z Okrasą, smaki, muzyka i barwy podlaskiej wielokulturowości – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza do Supraśla na Paletę Kultur Podlasia. Podczas trzydniowej (18-20 sierpnia) imprezy WOAK będzie zachęcał do aktywnego poznawania społeczności narodowych i etnicznych zamieszkujących północno-wschodnią Polskę.
Zaplanowaliśmy wiele działań – zapowiada Cezary Mielko dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Białymstoku – począwszy od rockowych występów zespołów ILO&Friends i Ostrov, które zakończą się koncertem gwiazdy - zespołu Enej, po prezentacje zespołów muzycznych reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Podlasie, zabawę z zespołem Prymaki, warsztaty oraz wspólne gotowanie z honorowym ambasadorem woj. podlaskiego Karolem Okrasą. Będzie się bardzo dużo działo i z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego.
Nasz region jest wielokulturowy i przez to wyjątkowy z uwagi na mieszankę tradycji, zwyczajów i folkloru. Paleta Kultur ma stać się okazją do spotkania, integracji i wzajemnego poznania się. Podczas imprezy na scenie zobaczymy dobrze znany publiczności czeczeński zespół taneczny Lowzar, litewską kapelę ludową Klumpe z Puńska, tańce tatarskie w wykonaniu Zespołu Dziecięco - Młodzieżowy Buńczuk, czy ukraiński folklor w wykonaniu Rodyny i ZPiT Ranok. Na scenie zaprezentuje się białoruski zespół Żemerwa, a folklor Romów będzie można zobaczyć w wykonaniu grupy  Cygańskie Serca.  Gościnnie w Supraślu wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego prezentując przedwojenne szlagiery żydowskie. W biesiadnym klimacie potańcówki, pozytywną dawką wschodniej muzyki na żywo uraczy zespół Prymaki. Dodatkowo zaplanowano darmowe warsztaty gotowania, tańca i designu. Na zwolenników tradycyjnego rękodzieła będzie czekał jarmark twórców ludowych. Paleta Kultur Podlasia to alternatywa na spędzenie jednego z ostatnich wakacyjnych weekendów w towarzystwie podlaskiej kultury w urokliwym supraskim plenerze. Idę całego wydarzenia, prócz Narodowego Centrum Kultury docenił również samorząd województwa podlaskiego, udzielając wsparcia finansowego na jego realizację.
Wydarzenie, przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury pięknie wpisuje się w klimat naszego regionu i intencje samorządu, który podkreśla, że mniejszości narodowe tworzą całość naszego regionu – mówi Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno –  a dodatkowo jest ono okazją do skorzystania z fantastycznych wydarzeń kulturalnych. Cieszę się bardzo, że Narodowe Centrum Kultury wsparło to wydarzenie i również samorząd dołożył swoja cegiełkę do jego realizacji, bo mamy nadzieję że zachęci ono mieszkańców regionu i nie tylko do przyjechania do Supraśla.
Lato z folklorem w Podlaskiem trwa, a nawet śmiało można powiedzieć – nabiera rozmachu i coraz bardziej wielokulturowego kolorytu.
 

 

[ powrót ]
Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje