Ludowe zajęcia dla przedszkolaków

Na ludową nutę już od najmłodszych lat, czyli przygoda z tradycją w przedszkolu.

Jak wytupać tupaka, dokąd zmierza stonoga i co robi miotlarz  - tego można dowiedzieć  się na zajęciach  „Tańce i zabawy ludowe”, organizowanych w przedszkolach przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

„Tańce i zabawy ludowe” to nowa oferta edukacyjna Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku skierowana do przedszkolaków i ich opiekunów. Zajęcia prowadzi Agnieszka Jakubicz, która tańczy w Zespole Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” i pracuje jako instruktor w WOAK. 
Nauka przez zabawę zawsze przynosi dobre efekty, a wesołe spotkania na ludowo uczą dzieci szacunku do tradycji, pobudzają poczucie tożsamości. - Na sięganie do tradycji nigdy nie jest za wcześnie. Już od najmłodszych lat możemy uczyć dumy z naszej kultury, zwyczajów, obrzędów. Ważne, by ta nauka była podana we właściwej formie, i my właśnie tak działamy – podkreśla Agnieszka Jakubicz z WOAK. Zajęcia są w formie radosnej zabawy, zgadywanek, nauki kroków, czy przymierzania elementów stroju ludowego. – Wrażenia bardzo pozytywne, zarówno ze strony dzieci, jak i nas - opiekunów. To wspólna zabawa, która daje dużo radości – mówi Monika Grześ z Przedszkola Samorządowego nr 8 w Białymstoku, które skorzystało z oferty. - Nasze dzieci są małe i pierwszy raz stykają się z folklorem, a jest to bardzo potrzebne – mówi Małgorzata Litman z Przedszkola Niepublicznego Językowego „Słoneczne Elfy” - Myślę, że jest to również doskonała inspiracja dla nauczycieli, żeby wprowadzać elementy ludowe do zajęć edukacyjnych.
Spotkanie prowadzone jest w stroju regionalnym, więc przy okazji dzieci poznają elementy ludowej garderoby. - My nie dysponujemy takim strojem, a to bardzo uatrakcyjnia zajęcia, działa na pamięć obrazową u dzieci – zauważa Izabela Mikulska z Przedszkola Samorządowego nr 8.
Oferta adresowana jest do dzieci w wieku od 3 lat. Spotkania odbywają się w przedszkolach, ale jest również możliwość prowadzenia ich w Alkierzu Kurpi Zielonych w białostockich Spodkach. 

Spotkania na terenie placówki przedszkolnej
Koszt: 7 zł za osobę.
Czas trwania: ok. 30 min.

Zwiedzanie Alkierza “Kurpi Zielonych”
Miejsce: WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14
Koszt: 3 zł za osobę
Czas trwania: ok. 20 min.

Zwiedzanie Alkierza “Kurpi Zielonych” oraz tańce i zabawy ludowe
Miejsce: WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14
Koszt: 7 zł za osobę
Czas trwania: ok. 45 min.

Terminy umawiane są indywidualnie.

Informacje dodatkowe oraz rezerwacje:
Agnieszka Jakubicz
Dział Muzyczno-Teatralny WOAK
tel./fax 85 744-63-13, tel. 85 749-60-50,
a.jakubicz@woak.bialystok.pl
 
FOTOREPORTAŻ  Z FESTYNU Z KURPIAMI ZIELONYMI W PRZEDSZKOLU NR 29 W BIAŁYMSTOKU

[ powrót ]