Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. To jedna z najstarszych w Polsce i jedna z największych w województwie podlaskim grup folklorystycznych prezentująca na scenie folklor w formie opracowanej. Od samego początku jej repertuar oparty był przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą  regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych.  

Zespół stale się rozwija i idzie z duchem czasu. Nie zapomina o tradycji, reaguje na to, co dzieje się w świecie tańca ludowego, muzyce oraz teatrze. Od 2016  roku przygotowuje nowy program artystyczny składający się z tańców i pieśni z różnych części Polski. Bogactwo polskiego folkloru Kurpie Zielone przedstawiają w formie ciekawych opracowań muzycznych i choreograficznych, które są atrakcyjne zarówno dla znawców tradycji ludowej, jak i współczesnego widza. To zawsze spektakle pełne temperamentu i kolorów. Piękno widowisk podkreślają precyzyjnie opracowane i przystosowane do potrzeb scenicznych stroje ludowe. Wirujące spódnice dziewcząt, unoszące się w powietrzu warkocze, tęczowe wstążki lub haftowane chusty oraz fruwające poły katan i fraków mężczyzn idealnie współgrają z tańcem i muzyką w wykonaniu towarzyszącej zespołowi profesjonalnej kapeli. Widowiska Kurpi Zielonych pozostają w pamięci na długo po umilknięciu braw.

Zespół wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach, ale szczególnie ważne dla grupy są koncerty przed podlaską publicznością. 

Przez wiele lat sztandarowy repertuar ZPiT „Kurpie Zielone” tworzyli kierownik artystyczny i muzyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Zespół prezentował tańce narodowe, pieśni z kilku regionów Polski w formie scenicznych opracowań, tańce pasterskie Kurpiów czy też tańce rzeszowskie, a także widowiska o tak dźwięcznych tytułach jak „Miodobranie na Kurpiach”, „Święto Oryli, czyli Flisaków znad Narwi”, „Na krakowskim rynku”, „Karnawał na Podlasiu" i „Kupalnocka – rzucanie wianków na wodę”.

Od 2016 roku ZPiT „Kurpie Zielone” przygotowuje nowy program pod okiem choreografa Mariusza Żwierki, który od 2017 roku jest również kierownikiem artystycznym zespołu. 

Aktualny repertuar zespołu:

  • Trzyczęściowe widowisko „Od zakochania do ślubowania” (Podlasie, Kurpie Zielone, Kurpie Białe) – reż. Mariusz Żwierko;
  • „Wiosna na Podlasiu” – tańce i pieśni podlaskie o miłości, młodości i wiośnie; opr. muz. Andrzej Dyrdał, chor. Mariusz Żwierko;
  • „Zrankoziny” – widowisko oparte na zwyczajach zaręczynowych, tańcach i pieśniach Kurpiów z Puszczy Zielonej; opr. muz. Andrzej Dyrdał, chor. Mariusz Żwierko;
  • „Juz za stoły zasiadaju” – tańce i pieśni Kurpiów z Puszczy Białej; opr. muz. Andrzej Grzybowski, chor. Mariusz Żwierko;
  • „Wałaskie wariacje” – stylizowane tańce Górali Spiskich; muz. Vołosi, chor. Mariusz Żwierko;
  • „Andrzejki na Spiszu” – tańce  i pieśni Górali Spiskich; opr. muz. Andrzej Grzybowski, chor. Mariusz Żwierko;  
  • „Strachy na Lachy” – tańce i pieśni Lachów Sądeckich; opr. muz. Andrzej Grzybowski, chor. Mariusz Żwierko.

Obecnie zespół tworzy pięć grup: dorosła, młodzieżowa oraz trzy grupy dziecięce, tzw. Małe Kurpie. 

Grupa 1 (6–7 lat): poniedziałki, godz. 17:00–18:00 (śpiew, taniec)
Grupa 2 (8–10 lat): środy, godz. 18:00–19:00 (śpiew, taniec)
Grupa 3 (11–14 lat): poniedziałki, godz. 16:00–17:00 (śpiew, taniec), ewentualnie druga próba środy, godz. 18:00–19:00 (śpiew), godz. 19:15–20:15 (taniec)
Grupa 4, młodzieżowa (15–18 lat): środy, godz. 19:15–20:45 (taniec); czwartki, godz. 17:00–18:00 (taniec), godz. 18.00–19.00 (śpiew wspólnie z grupą dorosłą)
Grupa dorosła: wtorki, czwartki, godz. 18:00–22:00 (śpiew, taniec)

Godziny prób:
wtorek
18:00 – 19:00 – wokal
19:00 – 22:00 – taniec

czwartek
17:00 – 18:00 – grupa młodzieżowa (15-18 lat) taniec
18:00 – 19:00 – grupa młodzieżowa i dorośli – wokal
19:00 – 22:00 – taniec

Kierownictwo zespołu:
kierownik artystyczny, choreograf: Mariusz Żwierko
kierownik muzyczny: Andrzej Grzybowski
kierownik grup dziecięcych, akompaniator: Grażyna Kuklińska
asystentka choreografa, instruktor tańca: Agnieszka Ondruch–Sikora
przygotowanie wokalne: Andrzej Pietraszko
garderoba: Janina Dziwulska
sprawy organizacyjne: Dariusz Kryszpiniuk, Agnieszka Jakubicz

Siedziba zespołu:
Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”
ul. św. Rocha 14
15-879 Białystok
tel./fax (+48) 85 744 63 13, tel. (+48) 85 749 60 50
e-mail: kurpie.zielone@woak.bialystok.pl
www.woak.bialystok.pl/kurpiezielone 

[ powrót ]