Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Od tego czasu przybliża widzom bogactwo polskiego folkloru. Wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach.

Koncerty zespołu Kurpie Zielone to zawsze spektakl pełen temperamentu i kolorów. Wirujące spódnice dziewcząt, unoszące się w powietrzu warkocze, tęczowe wstążki lub haftowane chusty dopełniają fruwające poły katan i fraków mężczyzn. Widowiska zespołu pozostają w pamięci na długo po umilknięciu braw.

Przez wiele lat sztandarowy repertuar ZPiT Kurpie Zielone tworzył choreograf zespołu Wiesław Dąbrowski. Zespół prezentował zarówno tańce narodowe, jak i pieśni z kilku regionów Polski w formie scenicznych opracowań: tańce Mieszczan Żywieckich, tańce z okolic Łowicza, tańce góralskie, tańce pasterskie Kurpiów, czy też tańce rzeszowskie oraz widowisk: "Miodobranie na Kurpiach", "Święto Oryli, czyli Flisaków znad Narwi", "Na Krakowskim Rynku", "Karnawał na Podlasiu", "Kupalnocka" - rzucanie wianków na wodę.

ZPiT Kurpie Zielone stale się rozwija, idzie z duchem czasu, nie zapominając o tradycji, reaguje na to, co dzieje się w świecie tańca ludowego. Od 2016 roku przygotowuje nowy program artystyczny, pracując pod okiem choreografa – Mariusza Żwierko.

Aktualny repertuar zespołu:

  • „Zrankoziny“ – widowisko oparte na zwyczajach zaręczynowych, tańcach i pieśniach Kurpiów z Puszczy Zielonej
  • „Wiosna na Podlasiu“ – tańce i pieśni podlaskie o miłości, młodości i wiośnie
  • „W kurpsioskej lescynie“ – tańce i pieśni Kurpiów z Puszczy Białej
  • „Wałaskie wariacje“ – stylizowane tańce Górali Spiskich

Kierownik artystyczny i muzyczny: Andrzej Dyrdał
Choreograf: Mariusz Żwierko
Asystentka choreografa: Agnieszka Ondruch - Sikora
Przygotowanie wokalne: Andrzej Pietraszko
Garderoba: Janina Dziwulska
Sprawy Organizacyjne: Dariusz Kryszpiniuk, Agnieszka Jakubicz

Siedziba zespołu:
Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”
ul. św. Rocha 14
15-879 Białystok
tel./fax (+48) 85 744 63 13, tel. (+48) 85 749 60 50
e-mail: kurpie.zielone@woak.bialystok.pl
www.woak.bialystok.pl/kurpiezielone 

[ powrót ]