Cykl "Od inspiracji do publikacji"

Wszystkich miłośników słowa zapraszamy na warsztaty kreatywnego pisania z Loesje!

Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. To grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Od 1994 roku działa międzynarodowa fundacja Loesje (Loesje International), która wspiera przedsięwzięcia grup w innych krajach i współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, angażuje się w inicjatywy na rzecz wolności słowa, tolerancji, kreatywności. Prowadzi szkolenia, międzynarodowe wymiany i warsztaty kreatywnego pisania tekstów. Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.
Teksty, które zamieszczane są na drukach (plakatach, pocztówkach, wlepkach), tworzone są najczęściej w ramach warsztatów kreatywnego pisania, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Warsztaty Loesje to okazja do wyrażania swoich poglądów oraz inspiracja do działania, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu. Ponieważ Loesje chce wchodzić w interakcje również z przypadkowo napotkanymi osobami – w miejscach, gdzie się pojawia, można zauważyć jej czarno-białe plakaty, także w postaci murali. 

Warsztaty, które poprowadzi Marta Twarowska, odbędą się w sobotę, 15 grudnia, w godz. 10.00-13.00, w siedzibie WOAK przy ul. Kilińskiego 8. Wstęp jest wolny.

Marta Twarowska - absolwentka lingwistyki stosowanej UW, koordynatorka projektów tłumaczeniowych, moderatorka warsztatów Loesje. "W działania Loesje jestem zaangażowana już od kilku lat jako aktywna uczestniczka warsztatów kreatywnego pisania i redakcji końcowej Loesje. Ponadto uczestniczyłam w międzynarodowych szkoleniach związanych z prawami człowieka i tematyką antydyskryminacyjną w Berlinie. Loesje to dla mnie kreatywna forma pracy i zabawy z językiem, czyli coś, co jest mi też bliskie na co dzień". 

 

 


WARSZTATY "KSIĄŻKA OD STRONY GRAFIKA" 

Podczas tworzenia własnego wydawnictwa nie możemy zapomnieć o współpracy z grafikiem. Projekt okładki, ilustracji czy dobór typografii to z pewnością elementy wydawnictwa, które mogą zaważyć o jego atrakcyjności. Jak wygląda przygotowanie książki od strony graficznej? W jaki sposób i na co powinniśmy zwrócić uwagę, współpracując z projektantem graficznym? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas  warsztatu w ramach cyklu spotkań literackich „Od inspiracji do publikacji”, organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

W sobotę, 1 grudnia 2018 r., w siedzibie Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ul. Warszawskiej 8 spotkaliśmy się na warsztatach pt. „Książka od strony grafika”. 

Tego dnia mieliśmy okazję zapoznać się i porozmawiać z Moniką Godlewską – projektantką graficzną, magister sztuk pięknych i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz projektowaniem stron internetowych dla znanych brandów. Dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku  oraz stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. Jest też autorką artystycznych książeczek dla dzieci i związanych z nimi  wystaw, które można było oglądać m.in. w Zamku Królewskim w Warszawie podczas Festiwalu Książek dla Dzieci „Czytajmy" (2015). Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. przy współpracy z instytucjami kultury, a także pracując w agencjach reklamowych czy interaktywnych w Polsce i w Londynie.

 


[ powrót ]